My všichni jsme Východočeši

(okruhy)

 

1.Významný chrudimský rodák pocházel z česko – německé rodiny. V Chrudimi zahájil svou školní docházku, ale již roku 1806 odchází do hornorakouského Lince na gymnázium. Po absolvování Lesního učiliště v Mariabrunnu u Vídně se stává lesníkem na Slovinsku. Během svého života objevil několik důležitých vynálezů. Patří mezi ně šroubový lis a výrobu vína a oleje, buzola a také nejslavnější vynález lodního šroubu. Slavný vynálezce zemřel v roce 1857 na své služební cestě v Lublani, aniž by sklidil jakékoliv uznání za své vynálezy.

 

2.     S Chrudimí jsou spojeny také loutky. Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi působí již od roku 1972. Základem muzejních sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka. Za více než třicet let existence muzea byla tato sbírka doplňována a značně se rozrostla. Dnes vlastní muzeum více než 43 600 sbírkových předmětů, z toho asi 8 300 loutek. V muzeu najdete pět stálých expozic včetně herny s loutkami, kde si mohou návštěvníci exponáty sami vyzkoušet. Od roku 1995 je muzeum doplněno také o galerii, v které se pořádají krátkodobé výstavy, zaměřené nejvíce na děti, jejich fantazii a tvorbu. Jediným sídlem muzea se stal nádherný renesanční dům z 16. století, od roku 1995 propojený s domem vedlejším. V původní budově má dnes muzeum uloženou část svých depozitářů.

           

3.     V blízkosti Chrudimi se nachází město Slatiňany, které se může pyšnit romantickým novogotickým zámkem, který od roku 1761 vlastní rod Auerspergů. Po roce 1950 bylo  na zámku zřízeno hipologické muzeum, kde můžete shlédnout historii koní a jejich využití člověkem. Postupně vznikla expozice největšího a nejkomplexnějšího muzea tohoto typu v Evropě. K zámku náleží také rozsáhlý zámecký park o rozloze 16 ha, který je vytvořený v anglickém stylu. Zajímavostí parku je nepochybně výběh koně převalského, který zpestří vaši prohlídku. K zámeckému parku náleží také hřebčín. Dnes s 250 ks starokladrubských koní, zejména vraníků.